G Ü N C E L

ORTA KULAK İLTİHABI
Orta kulak iltihapları tüm yaşlarda görülmesine rağmen okul öncesi çocuklarda daha sık görülür. Yüz felcinden, beyin apsesi ve menenjite kadar değişik komplikasyonlar görülebilir.

Orta kulak iltihabı (akut otit), dünyada çok sık görülen kalıcı ahrazlara neden olabilen bazen yaşamı tehdit edebilen bir kulak hastalığıdır. Akut otitler tedavi edilmeyip kulak zarının delinmesiyle sonuçlanırsa, kronikleşebilir. Orta kulak iltihapları tüm yaşlarda görülmesine rağmen okul öncesi çocuklarda daha sık görülür. 2 – 3 yaş civarında pik yapar ve 7 yaşından sonra daha seyrektir. Küçük çocukluk çağında burunla kulak arasındaki bağlantıyı ve kulak havalanmasını sağlayan östaki tüpünün kısa ve geniş olması kulak iltihabı gelişmesinin önemli bir nedenidir. Yatarak biberonla beslenen çocuklarda orta kulağa yabancı materyal girmesi de bir nedendir.

Hasta şikayetleri:

Hastalar genellikle kulak ağrısı yakınmasıyla doktora başvurur. Ağrı yanında uğultu, tıkanıklık ve işitme azlığı olabilir. Çocuklarda öksürük, burun tıkanıklığı, ateş bazen de bulantı, karın ağrısı ve ishal görülür. İlaç tedavisiyle büyük oranda kontrol sağlanır ve kulak sorunsuz iyileşir. Bu iyileşme birkaç haftayı bulabilir. Tedaviye rağmen kulak zarı delinirse, şikayetler hızlı bir şekilde geriler. Ancak bu sefer de delik kulak zarının takibi ve tedavisi yapılmalıdır. Çocuklarda delik kulak zarı kısa zamanda kapanır. İyileşme süresince kulağa su kaçırmamaya ve gripal enfeksiyon geçirmemeye çalışılmalıdır. Akut otit tedavisinde uygun antibiyotik ağızdan ve burundan dekonjestan ilaçları ve ağrı kesiciler verilir. Burun spreyleri, (burun damlaları) yaklaşık 5 gün kullanılır. Antibiyotikler ortalama 10 gün kullanılır ancak hastaya göre süre değişebilir. Bir komplikasyon gelişme ihtimaline karşılık hasta yakın takip edilmelidir. Yüz felcinden, beyin apsesi ve menenjite kadar değişik komplikasyonlar görülebilir.