G Ü N C E L

RİNOPLASTİ (Estetik Burun Cerrahisi)
Rinoplasti (Estetik Burun Cerrahisi) nedir: Burun iskeleti ve yumuşak dokularının yeniden şekillenerek uyumlu ve orantılı bir hale getirilmesi ameliyatıdır. Hastaların burun şekil bozukluklarının yanında genellikle burun içerisinde septum deviasyonu gibi bozuklukları da vardır. Bu nedenle KBB hekimi rinoplasti ile birlikte burun septumunu da aynı seansta düzeltmelidir bu durumda ameliyatın ismi Septorinoplasti olarak adlandırılır.

Rinoplasti (Estetik Burun Cerrahisi) nedir:

Burun iskeleti ve yumuşak dokularının yeniden şekillenerek uyumlu ve orantılı bir hale getirilmesi ameliyatıdır. Hastaların burun şekil bozukluklarının yanında genellikle burun içerisinde septum deviasyonu gibi bozuklukları da vardır. Bu nedenle KBB hekimi rinoplasti ile birlikte burun septumunu da aynı seansta düzeltmelidir bu durumda ameliyatın ismi Septorinoplasti olarak adlandırılır.

Niçin rinoplasti yapılır:

İnsan yüzünde her bölüm belli bir orantı içinde yer almaktadır. Bu orantı yüzyıllardan beri oluşan estetik görüşü oluşturmuştur. Amaç burnu diğer yüz bölümleriyle tekrar orantılı ve uyumlu bir hale getirmektir.

İdeal burun nasıl olmalıdır?

Herkes için ideal bir burun tipi yoktur. Genel söylenişiyle yüze giden burun, yüzün diğer bölümleriyle orantılı ve uyumlu olan bir burundur. Tek başına incelendiğinde mükemmel gözüken bir burun o kişinin yüzünde güzel durmayabilir. 20 yıl önce herkese aynı ve tek bir teknik uygulanarak, tek tip burunlar oluşturulurken artık doğal görünümlü (natürel) burunlar amaçlanmakta ve çok çeşitli teknikler uygulanmaktadır. Sonuçtan öncelikle cerrah tatmin olmalı ve hastayı deneyimleriyle yönlendirmelidir.

Ameliyat süresi nedir?

Ameliyat, genellikle genel anestezi altında bazen de sedasyon destekli lokal anestezi altında yapılmaktadır. Yaklaşık 1-3 saat arasında sürmektedir.

Ameliyat sonrası dönem nasıldır?

Ameliyat sonrası bir lokal soğuk tatbiki şişliklerin azalmasına yardımcı olur. Ağrı genellikle çok azdır ve ağrı kesici ilaçlar etkilidir. Buruna konulan tamponlar ertesi gün alındıktan sonra hasta taburcu edilir ve birkaç gün sonra kontrole çağrılır. Birkaç gün süreyle ev istirahatı önerilen hastanın burun üzerine yerleştirilen bir alçı 7-10 gün sonra çıkartılır. Hasta işinden en az 10 gün ayrı kalmalıdır. Ancak bu dönemde ağır olmayan her türlü aktivitesini yapabilir.

Ne zaman tam şekil oluşur:

Burun şekli hakkında ameliyatın hemen sonrasında bir fikir alınabilirse de kemiklerin iyileşmesi 6 hafta, yumuşak dokuların iyileşmesi ise aylar sürer. Bu nedenle burun son halini yaklaşık 6 ayda almaktadır. Gereksinim duyulabilecek herhangi bir cerrahi düzeltme için en az 6 ay beklenmelidir.

Tekrar ameliyat gerekir mi?

Tüm yapılan ameliyatların %20-30 unda az veya çok bir düzeltmeye gereksinim duyulmaktadır. Bu ikinci müdahaleye olan gereksinim 6. ayın sonunda değerlendirilmeli ve daha sonra uygulanmalıdır.